Da bi se izbeglo nepotrebno bacanje neiskorišćenog mleka, ali i lakše odmrzvanje i zagrevanje mleka, skladištite ga u posudama od po 30 do 120 ml.
Pre odlaganja, na posudama zabeležite datum skupljanja mleka.
Mleko koje je izmlazano u više navrata tokom dana ili više dana se može kombinovati u jednu posudu – pri tome za datum skupljanja se uzima datum prvog dana.
Izbegavajte da dodajete sveže izmlazano mleko u prethodno ohlađeno ili odmrznuto mleko – potrebno je da prvo ohladite novo mleko pre dodavanja starijem.
Majčino mleko nije pokvareno osim ako ne miriše jako loše ili ima izrazito kiseo ukus.
Kako odmrznuti mleko
Mleko možete polako odmrznuti u frižideru (za to je potrebno oko 12 sati; stavite ga u frižider veče pre no što planirate da ga koristite). Izbegavajte ostavljanje zamrznutog mleka na sobnoj temperaturi da se otopi.
Ako vam je potrebno brže odmrzavanje to možete tako što ćete posudu sa zamrznutim mlekom staviti ispod mlaza vode (prvo hladne, a onda postepeno puštajte sve topliju vodu).
Odmrznuto mleko se čuva u frižideru do 24 sata pošto se potpuno odmrzlo.
Jednom odmrznuto mleko nemojte ponovo zamrzavati!
Kako ugrejati mleko
U šolju ili neku šerpicu stavite vrelu vodu a onda u nju stavite posudu sa mlekom. Možete koristiti i grejač za flašice.
NIKAD nemojte da grejete majčino mleko u mikrotalasnoj rerni ili direktno na šporetu!
Prilikom skladištenja na vrhu posude će se nakupiti masnoća u vidu krema. Nežno ga umešajte (nemojte tresti) pre proveravanja temperature i nuđenja bebi mleka.
Ako beba nije popila sve ponuđeno, smatra se da je najsigurnije da se mleko stavi u frižider najviše 2 sata do kada možete da ga ponovo ponudite bebi. Ukoliko i tada preostane, potrebno ga je baciti. |