17.novembar - Svetski dan prevremeno rođene dece
Jedna od deset beba rodi se pre vremena, širom sveta.
U svetu se, svake godine, pre vremena rodi 15 miliona beba. U Srbiji više od 4000 ili 11 beba svakoga dana.
Prevremeno rođenjeje je vodeći uzrok smrti dece mlađe od 1 godine i drugi vodeći uzrok smrti dece mlađe od 5 godina. Svake godine zbog prevremenog rođenja u svetu umre milion beba.
Prevremeno rođenom se smatra svaka beba rođena pre punih 37 nedelja gestacije.
Da bi preživele, prevremeno rođenim bebama neophodna je podrška brojnih aparata i visoko obrazovanih, iskusnih i obučenih medicinskih stručnjaka. Nakon rođenja, prevremeno rođene bebe se mogu suočiti sa čitavim nizom komplikacija uzrokovanih njihovom nezrelošću:problemi sa srcem uzrokovani otvorenim arterijskim duktusom, nizak krvni pritisak, krvarenje u mozgu, retinopatija povezana sa prematuritetom, brojne infekcije, respiratorni distres sindrom, bronhopulmonarna displazija, nekrotizujući enterokolitis, zastoji u disanju, hidronefroza, umbilikalna i ingvinalna hernija, hipotonija i hipertonija...
U zavisnosti od gestacijske nedelje u kojoj su rođena, procenat prevremeno rođene dece sa kasnijim dugoročnim zdravstvenim teškoćama kreće se od 30 do čak 60%.
Najčešći problemi povezani sa prevremenim rođenjem su: kašnjenje u razvoju, oštećenje vida tj. retinopatija povezana sa prevremenim rođenjem, problemi u socijalizaciji, organska oboljenja (bolesti sistema za varenje, srca, pluća, oštećenja sluha ili vida), mentalna retardacija, teškoće u učenju ili poremećaj pažnje, cerebralna paraliza.
Neposredno nakon rođenja, prevremeno rođena beba biva odvojena od majke, zbog neophodnosti posebnog lečenja i nege, koje je veoma komplikovano i najčešće zahteva intenzivnu negu. U tim okolnostima, roditelji prevremeno rodjene dece izloženi su ogromnom stresu, osećaju nemoć, krivicu, anksioznost, strah. |