home  
Nazad  
 
 

ZNAČAJ VITAMINA U OČUVANJU ZDRAVOG IMUNITETA

 
 

Vitamin D ima ključnu ulogu u odbrani organizma i aktivaciji imunog sistema. Neophodan je
za održavanje normalnog metabolizma kalcijuma i za izgradnju kostiju.
Nedostatak vitamina D dovodi do različitih
oboljenja.

 
Pokazalo se već ishrana majke utiče na imunitet bebe, a prirodni porođaj (koji omogućava ranu kolonizaciju bebinog mikrobioma) i dojenje su najraniji i najvažniji za izgradnju imuniteta “za ceo život”!
Nažalost, i pored toga kad se deca hrane zdravo, gotovo je nemoguće obezbediti baš sve činioce snažnog imuniteta. Primer je majčino mleko koje ima skoro SVE što bebi treba, ali ne i vitamin D3 koji je izuzetno važan i za imuntet, a kako je NEMOGUĆE svakodnevno izlaganje bebe zdravom suncu, vitamin D3 se mora dodavati (suplementirati). Adekvatan unos vitamina i minerala jača imnitet, tu nema dileme, kao što jasno da kod dece postoji “nutritivna glad” za vitaminima u uslovima brzog rasta i razvoja!

Raznovrsna ishrana - osnova unosa vitamina i minerala.
Najbolji izvor vitamina i minerala su raznovrsno voće i povrće, žitarice od celog zrna, meso, mlečni proizvodi, jaja...
Zbog strogih kontrola kojima podleže sertifikovana dečija hrana količina vitamina i minerala u njoj je jasno obeležena i količine se mogu videti na deklaracijama. Za razliku od kontrolisane proizvodnje dečije hrane za hranu kupljenu u marketima ili na pijacama ne postoje uvek jasne deklaracije o sastavu određene namirnice o količinama vitamina i minerala.

Preporučeni unos vitamina i minerala za različite uzraste utvrdjeni su od strane strukovnih udruženja, a Američka akademija za nutriciju (Academy od Nutrition and Dietetics) je jedna od najrespektabilnijih organizacija čije se preporuke koriste se za planiranje zdrave i uravnotežene ishrane kod dece. Preporučeni unos je različit za različite uzraste, pol i telesnu težinu. Preporuke za decu se osmišljavaju prema potrebama normalnog zdravog deteta.

Referentne vrednosti uključuju preporučeni dnevni unos (RDA) i prihvatljivi gornji nivo unosa supstance (UL).
• RDA je prosečni dnevni unos hranljive supstance dovoljan da zadovolji potrebe skoro svih (97,5%) zdravih pojedinaca u odredjenom uzrastu. Zbog ograničenih podataka, mnoge preporuke za unos mikronutrijenata za decu izvode se iz preporuka za odrasle koristeći modifikacije preko formula za telesnu težinu i rast.
• UL predstavlja maksimalne vrednosti dnevnog unosa koje za odredjeni uzrast pol i telesnu težinu ne dovode do štetnih poslednica po organizam. Ova vrednost je značajna za vitamine D, E, K i A koji se ne izlučuju putem urina ukoliko je unos veći nego potreban.

Kojoj deci treba suplementacija vitaminima?

• Teško unose zdrave namirnice koje su prirodni izvor vitamina i minerala.
Zaista postoje deca koja ne vole određene, po pravilu zdrave, namirnice, pa je nemoguće postizanje raznovrsnosti u ishrani i tada je deci neophodna suplemetacija u vidu vitamina i minerala.
• Ne unose dovoljno zdravih - prirodnih izvora vitamina i minerala
Suplementacija je potrebna deci koja jedu, ali su količine prirodno unetih vitamina i minerala nedovoljne. Primer su “takva deca” koja imaju slabiji apetit BEZ vidiljivog uzroka, ne odbijaju zdrave obroke, ali MALO jedu! Većini ove dece vitamini B kompleksa mogu pomoći!
• Deca koja imaju povećane potrebe za vitaminima i mineralima:
Uzrasne grupe koje “traže” povećan unos vitamina i minerala.
Uzrasti koji zahtevaju najveći unos vitamina i minerala su (pored prvih meseci života) period adaptacije u vrtićima i period polaska u školu kada se deca susreću sa novim virusima koji dodatno iscrpljuju dečiji organizam. Tinejdžeri takodje zahtevaju dodatnu
suplementaciju zbog intenzivnog rasta i prestanka unosa hrane kontrolisanog kvaliteta ( preovladjuju brza hrana, slatkiši i grickalice).
Neadekvatan unos hranjivih materija može da utiče nepovoljno na rast i razvoj dece.
Deca koja se izlažu velikim fizičkim naporima - mladi sportisti koji se bave takmičarskim sportom imaju veću energetsku potrošnju, pa su i potrebe za vitaminima i mineralima povećane. Ovo važi u za decu koja imaju brojne školske i dodatne “umne” aktivnosti koje takođe traže više vitamina i minerala. Infekcije traže povećan unos vitamina i minerala koji se, sa jedne strane više troše u bolesti (primer je vit. C ili cink), a zbog neretko prisutnog slabog apetita ih nedovoljno unose!
• Koja je vrsta vitaminsko-mineralnih preparata optimalni put podrške imunitetu
Svako dete jeste “priča za sebe”, pa pedijatar treba da proceni šta detetu nedostaje na osnovu praćenja detetovih (i roditeljskih) prehrambenih navika, aktivnosti, učestalosti infekcija.... Ipak, MULTIVITAMNSKI preparati koji su osmišljeni upravo za imuno-podršku jesu najjednostavniji prvi korak!
 

Preporučeni unos vitamina i minerala za različite uzraste utvrdjeni su od strane strukovnih udruženja.

Preporuke koriste za planiranje zdrave i uravnotežene ishrane kod dece.

VITAMINI – vrsta i podela

Vitamini se dele u dve glavne grupe:
1. Hidrosolubilni vitamini su oni koji se rastvaraju u vodi i ne deponuju se u organizmu, to su vitamin C i vitamini B kompleksa (vitamini B6, B12, niacin, riboflavin, folati).
2. Liposolubini vitamini koji se rastvaraju u mastima i deponuju u organizmu. U liposolubilne vitamine spadaju vitamini D, E, K, A. Vitamini B i C grupe se izlučuju preko urina i ukoliko se unese veća količina ona ne ostaje u organizmu, zbog čega nemamo rezerve ovih vitamina. Svaki dan potrebno je uneti dovoljne količine vitamina B i C grupe. Za razliku od njih, liposolubilni vitamini deponuju se u organizmu i za vitamine D, E, K i A veoma je važan svakod nevni unos preporučene dnevne količine ali se maksimalne dnevne količine ne smeju prekoračiti. Uzimanje liposolubolnih vitamina u većim količinama može da bude opasno jer se ovi vitamini deponuju u organizmu i sporo eliminišu.

Vitamin D ima ključnu ulogu u odbrani organizma i aktivaciji imunog sistema. Neophodan je za održavanje normalnog metabolizma kalcijuma i za izgradnju kostiju. Nedostatak vitamina D dovodi do različitih oboljenja. Preporučen dnevni unos vitamina D3 za odojčad i decu do četiri godine je 400 IU,
a za decu od 4 do 13 godina je 600 IU/dan. Preporuke za unos vitamina D se razlikuju od zemlje do zemlje i zavise od vremenskih prilika i broja sunčanih dana i navika u ishrani zbog čega variraju u vrednostima od 400 do1000 IU dnevno. Američka pedijatrijska akademija trenutno predlaže suplementaciju sve dece sa 400 IU dnevno. Gornji dozvoljen nivo unosa (UL) — za decu uzrasta 4 do 8 godina iznosi 3000 IU/dan (75 μg/dan) a od 9 do 13 godina je 4000 IU (100 μg/dan).

Vitamin E je snažan antioksidans koji štiti organizam od slobodnih radikala i povoljno deluje kod svih stanja praćenih oksidativnim stresom. RDA za vitamin E je 7 mg/dan (10,5 IU/dan) od 4 do 8 godina i 11 mg/dan (16,5 IU/dan) za 9 do 13 godina. Pravi nedostatak vitamina E je redak i uočen je samo u slučajevima teške pothranjenosti i sindroma malapsorpcije masti. Vitamin K ima veoma važnu ulogu u zgrušavanju krvi i njegov nedostatak dovodi do različitih poremećeja vezanih za krv.

Vitamin A je neophodan za pravilan rast i razvoj i očuvanje funkcije čula vida. Nedostatak vitamina A je vodeći uzrok slepila u zemljama u razvoju. Najraniji simptom nedostatka vitamina A je oslabljena adaptacija na mrak ili noćno slepilo. Nedostatak vitamina A dovodi do povećanog oboljevanja od virusa i bakterija. RDA za decu od 4 do 8 godina je 400 μg/dan, a za decu 9 do 13 godina je 600 μg/dan.

Vitamin C pomaže prirodnu odbranu organizma od virusa i bakterija i jak je antioksidans koji štiti ćelije od oštećenja. Neophodan je za sintezu kolagena, učestvuje u sintezi karnitina, molekula neophodnog za transport masti u mitohondrije, radi njihove razgradnje, kao i sintezu neurotransmitera noradrenalina. Vitamin C poboljšava apsorpciju gvoždja iz hrane. RDA za decu od 4 do 8 godina je 25 mg/dan, od 9 do 13 godina je 45 mg/dan.

Vitamini B grupe (kompleks vitamina B) su neophodni za pravilnu funkciju mozga i pomažu kod održavanja normalnih imunoloških funkcija organizma. Definisane su potrebe za svaku posebnu podgrupu vitamina B.

Becutan KIDS VITS Multimmuno prašak za rastvaranje predstavlja dodatak ishrani sa ukusom pomorandže koji sadrži kombinaciju vitamina B kompleksa, vitamina C, vitamina D, E, K, A, minerala (jod, cink) i probiotika (Lactobacillus rhamnosus LGG). Pogodan je za decu koja iz bilo kojeg razloga ne vole sirupe ili njihov ukusa, prašak se razmuti sa hranom i može da se koristi od treće godine jedna kesica dnevno.
Becutan KIDS VITS Multimmuno se koristi za jačanje i održavanje imuniteta kod dece, za zaštitu ćelija od oksidativnog stresa, za smanjenje umora i iscrpljenosti, kao i za održavanje ravnoteže crevne mikroflore. Proizvod se nalazi u obliku praška za rastvaranje koji je spakovan u kesicu sa dva odvojena odeljka, čime se povećava stabilnost kako probiotoka tako i vitamina i minerala i čuva kvalitet svakog sastojka.
Becutan KIDS VITS multivitaminski sirup predstavlja dodatak ishrani sa ukusom pomorandže i sadrži kombinaciju 9 vitamina. Namenjen je kao dopuna ishrani i podrška normalnom rastu i razvoju dece. Za decu od 3 do 4 godine preporučena dnevna doza je 2,5 ml a deca starija od 4 godine 5 ml dnevno. Sadrži kombinaciju vitamina B kompleksa, vitamina C, vitamina D, E, K, A, minerala u dozama koje su preporučene za pravilan rast i razvoj. Adekvatnim unosom vitamina i minerala smanjuje se upotreba antibiotika kao i izostanak dece iz škole i vrtića zbog bolesti.

- Izvor: Časopis Pedijatar br.27 srt.46-53.

 

 

 

 

 

 

Copyright  © 2013-2024. Specijalistička pedijatrijska ordinacija Dr Šarac