Šta je pasivno pušenje ?
Pasivno pušenje je udisanje dima koji potiče od tuđih cigareta . Dim koji je izdahnut od strane pušača se zove mejnstrim dim. Dim od zapaljenog kraja cigarete naziva sidestream dim . Duvanski dim u okruženju je kombinacija mejnstrim i sidestream dima. Roditeljsko pušenje je najčesći izvor izloženosti dece duvanskom dimu .
Sidestream dim teži da ostane u sobi duže i sadrži mnogo kancerogenih materija, više nego mainstream dim. Ako se provodi veći deo dana u zatvorenom prostoru, u kome se puši, veći je i rizik od štetnog uticaja duvanskog dima, ali taj rizik se može sprečiti. Deca su posebno u opasnosti od štetnih efekata pasivnog pušenja .
Šta je zdravstveni rizik za nerođene bebe ?
Pušenje u toku trudnoće štetno utiče na razvoj bebe . Kada je trudnica izložena duvanskom dimu, štetne materije se apsorbuju u krvotok majke i mogu proći kroz placentu te tako utiču i na njeno nerođeno dete. Placenta ne filtrira mnoge štetne supstance iz duvanskog dima. Pušenje u trudnoći smanjuje protok krvi kroz placentu , što moze da smanji količinu kiseonika i hranljivih materija koje beba prima. Izloženost duvanskom dimu u toku trudnoće može značajno povećati rizik od pobačaja, mrtvorođenja deteta, prevremenog porođaja, niske porođajne težine, malformacija u detinjstvu i sindroma iznenadne smrti novorođenčeta. Pušenje u toku trudnoće takođe ima i štetne efekte na razvoj pluća i imunološkog sistema što dovodi do smanjene funkcije pluća po rođenju i povećanja alergijskih i astmatičnih odgovora u detinjstvu . |
|
Šta je zdravstveni rizik za decu ?
Deca izložena duvanskom dimu imaju veće šanse da razviju niz bolesti, uključujući infekcije srednjeg uha, krup, bronhitis, upale pluća, bronhiolitis i astme u odnosu na decu koja žive u sredini bez duvanskog dima. Poremećaj u učenju, sporiji rast i promene u ponašanju mogu biti takođe povezane sa izlaganjem dece duvanskom dimu.
Jedan od najčešćih uzroka hroničnog kašlja kod dece je izloženost duvanskom dimu i pasivno pušenje.
I astma i respiratorne infekcije ( koje karakterise zviždanje, kratak dah , kašlj i iskašljavanje ) su češće zastupljeni kod dece čiji roditelji puše. Deca čiji roditelji puše imaju oko dva puta veće šanse da razviju simptome astme pre nego što napune pet godina. Dakle duvanski dim izaziva napade astme i čini da astma deteta bude teža nego sto bi inače bila . Mnogi faktori sredine doprinos pojavi astme, pasivno pušenje je jedan od njih, ali to je faktor koji možete da izbegnete .
Koji su glavni izvori duvanskog dima za decu ?
Roditelji , porodica i prijatelji koji puše u zatvorenim prostorima kao sto su : automobili i kuće su glavni izvor duvanskog dima za decu . Štetni efekti na decu povećaju se sa brojem članova domaćinstva koji puše . U nekim zemljama uvedene su visoke kazne ako neko od odraslih puši u kolima sa detetom do 16 godina.
Šta mozete da uradite da zaštitite svoje dete ?
Odvikavanje od pušenja je krajnji cilj za roditelje i staratelje male dece , ali i drugi pristupi mogu da budu značajni. Roditelji i drugi članovi domaćinstva mogu da odaberu da ne puše u kolima ili kod kuće , ili bilo kom drugom zatvorenom prostoru gde deca provode vreme . Prilikom posete prijateljima ili kada ostavljate svoje dete kod drugog lica, razmislite da li je okruženje bez duvanskog dima i podstaknite prijatelje i porodicu koji puše da treba da ne puše oko dece ako je to moguće .
Trazi pomoć od ljudi iskusnih u problemima odvikavanja od pušenja ( savetnici , lekari ili psiholozi i dr. ) . Ovo je naročito vazno za žene koje su trudne ili planiraju trudnoću.
Deca iz porodica u kojima se puši imaju veće šanse da postanu i sami pušači, nego ona čiji roditelji ostave pušenje ili nikad nisu ni pušili.
Budite pozitivan uzor deci .
Svako dete ima pravo da odraste u okruženju bez duvanskog dima!
- izvor: ASH Research Report: Secondhand Smoke: the impact on children