|
Sezona virusnih infekcija |
|
|
Od sredine oktobra do prvih prolećnih dana smenjuju se jedan za drugim različiti respiratorni i stomačni virusi, a deca izgledaju kao da su konstantno bolesna.
Simptomi koji idu uz gotovo svaku prehladu, virusnu ili bakterijsku infekciju su povišena temperatura, curenje nosa i bolovi u grlu.
Bol u grlu je jedan od načešćih razloga za javljanje pedijatru. Nekada dete grlo boli stalno, a nekada samo kad guta. Neka deca odbijaju da jedu čvrstu i toplu hranu, a nekada su umorna i pospana ili povraćaju.
Bolovi u grlu u sklopu prehlada i virusnih infekcija se javljaju često, u proseku jednom mesečno zbog različitih virusa koji nemaju unakrsni imunitet. Nekada se pored bola u grlu javljaju povišena temperatura, curenja nosa, kašalj, otok limfnih žlezda, glavobolja, povraćanje, oslabljen apetit i bolovi u stomaku. Svi ovi simptomi udruženi i pojedinačno uz pregled deteta mogu da pomognu u otkrivanju uzroka bola u grlu i primeni adekvatne terapije.
Za decu preko 6 godina i stariju decu preporučuje se primena pastila i lozengi za grlo koje smanjuju bol, otok i crvenilo. Lozenge za grlo roditelji smeju da daju deci prilikom prvih simptoma bola u grlu i pre javljanja pedijatru.
|
Većina bolova u grlu su virusne prirode.
Uzročnik bola u grlu koji je bakterijske prirode je beta hemolitički streptokok grupe A i ukoliko je on prisutan u brisu deteta više puta tokom godine treba eventualno razmotriti u dogovoru sa ORL specijalistom opciju tonzilektomije. Streptokokna infekcija grla se retko javlja pre ulaska u četvrtu godinu života zbog čega je kod populacije do četvrte godine najčešći razlog bola u grlu (oko 90%) virusne prirode.
U uzrastu 5-16 godina virusi čine više od 70% svih uzroka bola u grlu.
Važno je razlikovati prehlade i virusne infekcije od bakterijskih upala grla, što često nije moguće samo na osnovu na osnovu kliničke slike i simptoma te je potrebno uraditi i dodatne analize (krvna slika, CRP, brzi test na Streptokok i bris grla) da bi se donela odluka o primeni adekvatne terapije.
Kod bakterijske upale grla ždrelo je obično intenzivno crvene boje, na grlu su prisutne beličaste naslage, a kašalj i curenje nosa su odsutni, često je prisutna visoka temperatura i bolni limfni čvorovi vrata.
Zbog prekomerne upotrebe antibiotika veoma je važno racionalno ih primenjivati i NE treba prepisivati antibiotike odmah čim se jave prvi simptomi bolesti.
Roditelji NE treba da rade analize samostalno istog sekunda kada se dete razboli jer su analize u najvećem broju slučajeva potpuno normalne ako se urade u prvih 48h od početka simptoma.
Brzi test na Streptokok je test dostupan u sve više laboratorija. Rezultati se dobijaju najduže za pola sata, a rezultat može da bude pozitivan ili negativan na ispitivani bakterijski uzročnik Streptokok. Ovaj test je veoma dobar orjentir jer u sklopu sa kliničkom slikom brzo daje rezultate koji omogućavaju adekvatnu terapiju. Ukoliko je brzi test negativan, a dete dobro savetuje se da se sačeka sa započinjanjem antibiotika do pristizanja rezultata pravog brisa grla. Bris grla je metoda čiji se rezultati uz antibiogram dobijaju za 24 do 48 sati od uzrokovanja i ova analiza daje odgovor o primeni simptomatske terapije za bol u grlu ili početku primene antibiotika. Veoma je važno objasniti roditeljima da nije isto da li postoje bakterije u brisu nosa ili grla kao i da li je u pitanju Streptokok (Beta hemolitički Streptoccocus grupe B) ili Pneumokok ( Streptoccocus pneumonije).
|
Pedijatar treba da edukuje roditelje šta treba da rade sa detetom ako dete boli grlo.
Važno je da se detetu ponudi hrana koju može lako da proguta (voćne kaše i pirei, mlaka hrana i tečna hrana). Ne treba decu prisiljavati da jedu, ali je potrebno prilagoditi hranu mogućnostima deteta da proguta. Detetu treba davati dovoljno tečnosti kako bi se hidiriralo, a ukoliko ne može da pije preporučuju se češći manji gutljaji. Hladna hrana pomaže smanjenju bola i otoka. Potrebno je da dete dovoljno spava i odmara se i skuplja energiju za oporavak.
Ne treba raditi bris grla i nosa ako je dete zdravo!
Roditelje ne treba da uzimaju sami briseve grla deci jer pozitivan bris na Streptokok uz odsustvo simptoma se ne tretira antibioticima i deca bez simptoma ne treba da piju antibiotike. Poslednjih meseci učestalo je testiranje zdrave dece na bakterije u grlu ali veoma je važna informacija da se deca koja nemaju simptome infekcije ne leče antibioticima već simptomatskom terapijom.
Za lečenje virusnih upala grla NE primenjuju se antibiotici već samo simptomatska terapija koja olakšava postojeće simptome.
|
|
Simptomatska terapija bola u grlu je najbolja i jedina terapija virusnih infekcija i početna terapija za bakterijske infekcije.
Umesto antibiotika do pristizanja rezultata brisa, savetuje se primena lokalne terapije sprejeva za grlo i lozengi za grlo koje smanjuju količinu mikroorganizama prisutnu na sluznici ždrela i organa za disanje. U slučaju virusne upale grla primena lozengi uz tople napitke i mirovanje nekoliko dana je jedina i dovoljna terapija.
Za mladju decu do 6 godina preporučuju se sprejevi za dezinfekciju grla.
Za decu preko 6 godina i stariju decu preporučuje se primena pastila i lozengi za grlo koje smanjuju bol, otok i crvenilo. Lozenge za grlo roditelji smeju da daju deci prilikom prvih simptoma bola u grlu i pre javljanja pedijatru. Uvek je preporuka da se koriste lozenge prilagodjene uzrastu u odgovarajućoj dnevnoj dozi koja se ne sme prekoračiti. One su su prvi vid terapije upale grla svih uzroka i kao jedina terapija upale grla izazvane virusima. Lozenge za grlo imaju umirujući efekat i deluju lokalno na izazivače infekcije. Lozenge za decu od 6 godina ne sadrže šećer i prijatnog su ukusa. Slobodno mogu da ih koriste i odrasli kojima prija njihov ukus.
Za decu uzrasta 12 godina i odrasle postoje lozenge različitih ukusa, sa limunom, narandžom, medom i vitaminom C koje smanjuju upalu i bol kao i lozenge sa eukaliptusom koje pomažu kod otčepljenja nosa ukoliko je zapušen u sklopu virusa. Sve ove lozenge se nalaze u slobodnoj prodaji i mogu da se kupe bez lekarskog recepta, ali za njihovo korišćenje duže od dva tri dana je potrebno javiti se pedijatru koji će na osnovu pregleda proceniti o nastavku korišćenja ili o promeni terapije.
Ukoliko je u pitanju virusna upala grla lozenge obično budu dovoljne da se tegobe smanje i grlo prestane da boli. Antiseptički sastojci se brzo oslobadjaju i zajedno za pljuvačkom smanjuju količinu mikroorganizama u ždrelu. Uradjene su mnogobrojne studije koje su pokazale da pastile koje sadrže flurbiprofen od 8,75 mg mogu da ublaže umereno jak i jak bol tokom 4-5 sati bez obzira na uzrok faringitisa, a prvi rezultati se vide već posle pola sata od primene lozengi sa flurbiprofenom. Strepfen lozenge npr su proizvod koji deluje na bol i inflamaciju, prijatnog su ukusa i lako se tope u ustima. Ova formulacija postoji i u formi spreja koji brzo deluje. Postoje i lozenge sa lidokainom (loklni anestetik) kada je potrebno brzo zaustaviti bol u
grlu, dejstvo se oseća posle 5 minuta od primene. Dejstvo lozenge je oko dva sata za koje vreme bol u grlu gotovo da nestane. Razlozi za primenu lozengi koje lokalno deluju na sluznicu usta i ždrela su smanjenje bola, otoka, promuklosti, smanjenje koncentracije infektivnog agensa i sprečavanje pojave komplikacija.
Ukoliko 3 dana od početka simptoma dete i dalje ima bol u grlu, lošeg je opšteg stanja uz povišenu temperaturu koja se često vraća uz primenu antipiretika odgovarajuće doze potrebna je poseta lekaru. Uvek kada je stanje deteta loše pedijatar mora da pregleda dete. Ukoliko je dete dobrog opšteg stanja, nema povišenu temperaturu, a grlobolja je prisutna, potrebna je primena lokalne terapije za grlo kako bi se simptomi smanjili. Potrebno je pratiti stanje deteta i biti spreman na terapiju koja je prva linija odbrane kod bolnog grla.
- izvor: dr M.Nikolić, časopis Moj pedijatar 12-17 str
|
|
|
|
|
|
|