home  
Nazad  
 
 
  Najčešće zablude o dojenju  
 

Ne mogu sve žene da doje
Ne! Velika većina žena može da doji, ali na žalost postoje mnogi običajikoji ugrožavaju dojenje. Ovaj vek je prvi put doveo do toga da se jedan prirodni mehanizam, kao što je dojenje ,izgubi u velikoj meri.

Treba sačekati da “pristigne” pravo mleko
Ne! Kolostrum, gusto žućkasto mleko, zadovoljava i po količini i po sastavu potrebe bebe u prvim danima života. Nikako ne dopunjavati podoje veštačkim mlekom ili zaslađenom vodom.

Bebama su potrebni čaj i voda
Ne! Odojčai koja se hrane majčinim mlekom ne treba davati vodu ili čaj u toku prvih 6 meseci života, osim ako se pored mleka daje i neka druga hrana, ako se voda gubi stolicom ili ako dođe do pregrevanja organizma.

Bolesne bebe ne trba dojiti
Ne! Majčino mleko se aktivno bori protiv bolesti. ako je beba suviše slaba treba joj dati izmlazano majčino mleko. Mamino telo proizvodi antitela, lakše se vari, smanjen je rizik da će ga beba povratiti.

Malokrvne majke imaju “loše” mleko
Ne! Malokrvne majke mogu normalno da doje, ali zbog svog zdravlja treba što pre da počnu da se leče. Dojenje štiti od malokrvnosti jer odlaže povratak menstruacije.

Majka ima mleka samo za jednu bebu
Ne! Blizanci daju duplu stimulaciju za stvaranje dovoljnih količina mleka. Majkama je samo potrebna praktična pomoć sa dodatnim poslom oko održavanja higijene i nege dece.

Najbolji je sedeći položaj tokom dojenja
Ne! Ako se beba isključivo doji kada i koliko ona to želi, i ako je beba zdrava i raste, a mamu grudi ne bole, onda se sve radi pravilno, bez obzira koji se položaj koristi pri dojenju.

Postoje velika ograničenja u ishrani porodilja i dojilja
Ne! Hrana koju majka jede obično nema nikakvog uticaja na raspoloženje odojčeta. Potrebna je raznovrsna hrana, bogata voćem i povrćem. Izbegavati gazirana pića, veće količine kafe, opojne supstance, jake začine.

Ako je mama pušila tokom trudnoće – nema potrebe da prestane zbog dojenja
Ne! Trudnice pušači i pasivni pušači češće prevremeno rađaju decu ili rađaju decu sa malom telesnom masom. Takođe, njihova novorođenčad sporije napreduju u masi, jer nikotin smanjuje lučenje mleka. U domovima pušača je učestalija iznenadna smrt odojčeta, a ova deca češće imaju upale srednjeg uha, astmu i beći rizik da obole od kardiovaskularnih oboljenja kasnije u životu.

Пиво поспешује лучење млека
Не! Алкохол се излучује у млеко! Алкохолни фетални синдром је најочигледнија последица узимања алкохола током трудноће. Насупрот заблуди да пиво и алкохол поспешују стварање млека, сваки алкохол је ризичан за одојче, јер смањује лучење млека, оштећује
мозак и интелектуални развој детета је потенцијално угрожен. Дискусија о “малим” количинама је бесмислена!

Кафа помаже да се дојиља разбуди
Не! Кофеини који се налазе у кафи и кола-напицима се излучују у млеко. Полуживот кофеина је до 80 сати, тако да код беба чије мајке пију веће количине кафе (више од две мале шољице дневно) може доћи до накупљања кофеина, што изазива раздражљивост, плачљивост и несаницу беба (тада не треба кофеин за буђење!).

Колострум није добар, чак је опасан за бебе
Не! Колострум је неопходан за нормалан раст и развој:
- прва имунизација – штити од цревних и других инфекција, олакшава пражњење црева и
смањује новорођеначку жутицу

Бебе у колоструму и млеку из дојке не добијају довољно хране или течности
Не! Колострум је довољан за бебин први оброк. Нормално је да новорођенчад изгубе 3-6% тежине коју су имала на рођењу. Она су рођена са резервом воде и шећера у свом телу које тада користе.

Бебама ће бити сувише хладно при првом подоју
Не! Бебе одржавају темературу када су у контаку са кожом мајке. Невероватно али температура мајчиних дојки се повећава за 0,5 степени након што 2 минута држе бебу на грудима.

Након порођаја мајке су сувише исцрпљене за храњење бебе
Не! Пораст окситоцина који се лучи када постоји контакт кожа са кожом и дојење помажу да се мајка смири након рођења своје бебе.

Породиљама су потребни лекови да издрже порођајне болове
Не! Коришћење порођајне аналгезије/анестезије може седирати бебу, спречавајући тражење дојке и одлагање почетка дојења више сати или дана. Коришћење допунских терапија укључујући и присуство блиске особе помаже жени да издржи бол и може побољшати завршетак порођаја.

- izvor: Institut za javno zdravlje Vojvodine


 
   
Copyright  © 2013-2023. Specijalistička pedijatrijska ordinacija Dr Šarac